WYBÓR KOSY MECHANICZNEJ DO OGRODU. NAJWAŻNIEJSZE PARAMETRY TECHNICZNE

person Wysłane przez: Stihlonline list Kategoria: Informacje Dodano: comment Komentarz: 0 favorite Trafienie: 250

Marzenie o pięknym, zadbanym ogrodzie może być łatwe do spełnienia, o ile wyposażysz się w odpowiednie narzędzia ogrodowe i poświęcisz trochę czasu na jego pielęgnację. Aby osiągnąć zamierzony cel, musisz jednak pracować systematycznie, bo tylko regularne przycinanie, nawożenie, pielenie i podlewanie może przynieść satysfakcjonujące rezultaty. W zamian za zaangażowanie w prace ogrodowe rośliny odpłacą się zdrowym, zachwycającym wyglądem, bujnymi przyrostami i obfitym kwitnieniem.

Do podstawowych czynności pielęgnacyjnych w każdym ogrodzie zalicza się systematyczne koszenie trawników. Regularne przycinanie źdźbeł trawy powoduje, że murawa zagęszcza się, rozkrzewia, staje się bujniejsza i bardziej odporna na uszkodzenia. Najczęściej używanym do koszenia trawników urządzeniem jest kosiarka, jednak nie zawsze jest ona najlepszą propozycją. Operowanie kosiarką jest utrudnione na terenach górzystych, z wieloma uskokami lub pagórkami. Do pielęgnacji takich ogrodów doskonale nadaje się kosa mechaniczna.

Czym charakteryzuje się kosa mechaniczna?

Kosa mechaniczna to urządzenie przeznaczone do koszenia trawy i zarośli. Jest dużo lżejsza (zazwyczaj waży pomiędzy 5 a 9 kg) i bardziej poręczna od tradycyjnej kosiarki. Dzięki swojej ergonomicznej budowie doskonale się ją prowadzi. Praca przy użyciu kosy mechanicznej przebiega sprawnie i bezproblemowo, a cięcie jest przeprowadzane z dużą precyzją. Operator takiej kosy prowadzi ją przed sobą, dzięki czemu wyraźnie widzi cały obszar koszenia.

Urządzenie to jest wyposażone w bardzo wygodny uchwyt oburęczny. Modele spalinowe o większej mocy mają również specjalne szelki, a czasem nawet system antywibracyjny, co zdecydowanie zwiększa komfort wykonywanej pracy. W ofercie naszego sklepu internetowego odnajdziesz także kosę plecakową, która jest idealnym urządzeniem do koszenia trawy na zboczach oraz w trudno dostępnych miejscach. Jej system nośny zapewnia wyjątkową wygodę, gdyż dzięki niemu odciążone są ręce operatora, a ciężar kosy rozkłada się równomiernie na całej powierzchni pleców.

Do jakich prac pielęgnacyjnych może być wykorzystywana kosa mechaniczna?

• Przycinanie trawy i zarośli na terenie górzystym, 
• przycinanie trawy na nierównościach i uskokach,
• przycinanie trawy w trudno dostępnych zakamarkach ogrodu,
• precyzyjne wykańczające docinanie trawy i krzaków,
• przycinanie trawy wokół drzew, krzewów i rabat,
• przycinanie intensywnie rosnących żywopłotów,
• docinanie trawy przy ścianach, murach, obrzeżach rabatowych, chodnikach i krawężnikach,
• koszenie zaniedbanych trawników, łąk i przydrożnych chaszczy.

Jaką kosę mechaniczną wybrać do swojego ogrodu?

Wybierając kosę mechaniczną do swojego ogrodu, łatwo jest się pogubić. Do wyboru jest wiele różnych rodzajów tych urządzeń, które różnią się od siebie parametrami technicznymi i przeznaczeniem. 

1. Kosa akumulatorowa
To idealna propozycja dla właścicieli niewielkich ogrodów. Nadaje się do koszenia średnio wysokiej trawy i niewielkich zarośli. Jej zaletą jest duża mobilność, jaką zapewnia ze względu na brak przewodu zasilającego, lekkość i cicha praca. Decydując się na kosę akumulatorową, zwracaj uwagę przede wszystkim na żywotność akumulatora, moc zmianową urządzenia oraz na to, ile czasu może ona pracować na jednym naładowaniu.

2. Kosa elektryczna
Kosa elektryczna jest inaczej nazywana wykaszarką. Jej funkcjonalność jest porównywalna do klasycznych kosiarek elektrycznych. Dzięki niej można szybko i sprawnie przyciąć trawnik na nierównym terenie. Doskonale radzi sobie także z wysoką trawą. Aby mogła pracować, musi mieć zapewniony dostęp do źródła stałego zasilania, dlatego jest polecana do pielęgnacji niewielkich ogrodów przydomowych. Odmianą kosy elektrycznej jest podkaszarka, która nie ma sobie równych w przycinaniu wszelkich trudno dostępnych miejsc (np. narożników i brzegów trawnika, miejsc wokół kamieni, przy ścieżkach, żywopłotach, drzewach czy większych roślinach).

3. Kosa spalinowa
Sprawdzi się w pielęgnacji dużych ogrodów, skwerów albo łąk porośniętych wysoką i twardą trawą lub zaroślami. Zasilanie silnikiem spalinowym zapewnia jej całkowitą mobilność oraz dużą wydajność. Decydując się na taką kosę, sprawdź jej moc, pojemność skokową, średnicę cięcia, pojemność zbiornika na paliwo oraz rodzaj uchwytu i dopasuj te parametry jak najlepiej do specyfiki Twojego ogrodu. 

4. Kosa spalinowa o dużej mocy
Kosa spalinowa o dużej mocy to doskonałe urządzenie do koszenia wysokiej, twardej trawy, zarośli, a nawet niewielkich krzewów i cienkich drzewek na dużych terenach. Jest odporna na ciężkie warunki pracy, a także częstą i intensywną eksploatację. Dla zwiększenia komfortu pracy wyposażona została w uchwyt oburęczny i szelki, a niektóre modele również w system antywibracyjny. 

Komentarze

Bez komentarza w tej chwili!

Zostaw swój komentarz

niedziela poniedziałek wtorek środa czwartek piątek sobota styczeń luty marzec kwiecień maj czerwiec lipiec sierpień wrzesień październik listopad grudzień

Nowa rejestracja konta

Posiadasz już konto?
Zaloguj się lub zresetuj hasło