Jak dbać o ogrodowe urządzenia akumulatorowe?

Jak dbać o ogrodowe urządzenia akumulatorowe?

Każdy ogrodnik zdaje sobie sprawę z tego, że pielęgnacja ogrodu wymaga użycia specjalistycznego sprzętu. Narzędzia i urządzenia ogrodnicze nie tylko ułatwiają i przyspieszają prace ogrodowe, lecz są wręcz niezbędne do utrzymania ogrodu w nienagannym stanie. Prawidłowe działanie sprzętów ogrodniczych jest możliwe natomiast jedynie wtedy, gdy odpowiednio o nie dbamy. Oto kilka porad, jak utrzymywać ogrodowe urządzenia akumulatorowe w dobrej kondycji i cieszyć się ich pracą przez wiele lat.

Czyszczenie i zabezpieczanie

Jedną z podstawowych czynności zapewniających poprawne działanie każdego rodzaju sprzętu ogrodowego jest jego regularne czyszczenie i zabezpieczanie, zwłaszcza przed nadejściem sezonu zimowego. Dlatego też po intensywnej eksploatacji kosiarek, kos, pilarek, pił i przycinarek powinniśmy usunąć z ostrzy resztki trawy, drewna oraz pyłu. Najlepiej robić to regularnie po każdym koszeniu przy użyciu szczotek, skrobaków lub sprężonego powietrza, co pozwoli nam na dotarcie do wszystkich zakamarków i szczelin. Oczyszczając noże kosiarek z zalegającej, często wilgotnej trawy, chronimy je dodatkowo przed tępieniem, korozją oraz zapewniamy trwałość materiału. W zależności od rodzaju urządzenia warto nanieść odpowiednie środki czyszczące, które usuną wszelkie pozostałości po brudzie. Do konserwacji nożyc do żywopłotu zaleca się użycie rozpuszczalnika. Do konserwacji pił, kos i kosiarek służy Varioclean, który bardzo dobrze usuwa wszelkie, nawet stare zanieczyszczenia z elementów polimerowych i plastikowych. Wystarczy popryskać nim elementy, poczekać 5 minut i wytrzeć je do sucha. Warto również zadbać o osłonę ostrzy, obudowę, koła oraz silnik i akumulator, gdyż zalegające na nich zanieczyszczenia mogą prowadzić do nieprawidłowego funkcjonowania, rdzy lub nawet uszkodzenia sprzętu. Zewnętrzne elementy można czyścić przy użyciu wody i stosownych detergentów. Nie można jednak zapomnieć, aby dokładnie je osuszyć i przechowywać w suchym, przewiewnym pomieszczeniu. 

Serwisowanie i konserwacja urządzeń

Kolejnym etapem, który zapewnia zarówno poprawne działanie, jak i długowieczność ogrodowych urządzeń akumulatorowych jest ich konserwacja, serwisowanie i wymiana zużytych lub uszkodzonych elementów. W przypadku kosiarek, pił czy pilarek najistotniejsza jest kondycja mechanizmów tnących. Intensywna eksploatacja może powodować tępienie i zużywanie się noży, dlatego po każdym koszeniu i wyczyszczeniu urządzenia warto przyjrzeć się ostrzom i ich mocowaniom. Konserwacja urządzeń ogrodniczych polega na usunięciu luzów z mocowań, ostrzeniu noży, zabezpieczeniu ruchomych części olejem do serwisowania sprzętów oraz wymianie uszkodzonych, zardzewiałych, wyszczerbionych i zużytych ostrzy czy śrub na nowe. Można w tym celu użyć Multispray, który świetnie sprawdza się do konserwacji łańcuchów do pił i wszelkich elementów metalowych. Smarami można natomiast dokonać konserwacji przekładni w kosach i nożycach do żywopłotu.

Ważne jest również odpowiednie dbanie o sam akumulator. Należy kontrolować na bieżąco stan baterii, regularnie ładować oraz unikać całkowitego rozładowywania i pozostawiania akumulatora bez ładowania przez długi czas. Niewłaściwe używanie akumulatorów może skutkować częstymi wymianami baterii, co z kolei generuje nieoczekiwane wydatki. Odpowiednie zabiegi konserwacyjne urządzeń ogrodowych zapewniają nie tylko utrzymanie maszyn w stosownej kondycji, ale również ułatwiają ich rozruch w kolejnym sezonie. Warto jednak pamiętać, że serwisowanie sprzętów ogrodowych powinno odbywać się zgodnie z zaleceniami i wskazówkami producenta przy użyciu produktów przeznaczonych do danego typu urządzeń.

Przechowywanie sprzętu

Kluczem do zadbanego sprzętu ogrodowego jest nie tylko regularne czyszczenie obudowy i ostrzy, ale również odpowiednie przechowywanie. W przypadku ogrodowych urządzeń akumulatorowych najistotniejszy jest oczywiście sposób, w jaki sezonujemy baterie oraz przechowujemy sam akumulator. Przed nadejściem zimy zaleca się wyjęcie akumulatora i trzymanie go w pomieszczeniu o odpowiedniej temperaturze z dala od gwoździ, śrub i kluczy, które mogłyby spowodować uszkodzenia mechaniczne. Optymalna temperatura przechowywania akumulatorów to 5-15°C, dlatego należy unikać zimnych garaży oraz wilgotnych pomieszczeń, w których mogłyby one zamarznąć lub nawilgnąć. Jeśli chodzi o sezonowanie baterii, wszystko zależy od typu akumulatora. Baterie litowo-jonowe (Li-Ion) nie mogą być rozładowane do zera, natomiast baterie niklowo-kadmowe (Ni-Cd) i niklowo-manganowe (Ni-Mh) należy przechowywać nienaładowane. Same urządzenia ogrodowe również powinno się przechowywać w przewiewnych i suchych pomieszczeniach o dodatniej temperaturze. 

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium