JAK DBAĆ O OGRODOWE URZĄDZENIA AKUMULATOROWE?

person Wysłane przez: Stihlonline list Kategoria: Informacje comment Komentarz: 0 favorite Trafienie: 209

Każdy ogrodnik zdaje sobie sprawę z tego, że pielęgnacja ogrodu wymaga użycia specjalistycznego sprzętu. Narzędzia i urządzenia ogrodnicze nie tylko ułatwiają i przyspieszają prace ogrodowe, lecz są wręcz niezbędne do utrzymania ogrodu w nienagannym stanie. Prawidłowe działanie sprzętów ogrodniczych jest możliwe natomiast jedynie wtedy, gdy odpowiednio o nie dbamy. Oto kilka porad, jak utrzymywać ogrodowe urządzenia akumulatorowe w dobrej kondycji i cieszyć się ich pracą przez wiele lat.

Czyszczenie i zabezpieczanie

Jedną z podstawowych czynności zapewniających poprawne działanie każdego rodzaju sprzętu ogrodowego jest jego regularne czyszczenie i zabezpieczanie, zwłaszcza przed nadejściem sezonu zimowego. Dlatego też po intensywnej eksploatacji kosiarek, kos, pilarek, pił i przycinarek powinniśmy usunąć z ostrzy resztki trawy, drewna oraz pyłu. Najlepiej robić to regularnie po każdym koszeniu przy użyciu szczotek, skrobaków lub sprężonego powietrza, co pozwoli nam na dotarcie do wszystkich zakamarków i szczelin. Oczyszczając noże kosiarek z zalegającej, często wilgotnej trawy, chronimy je dodatkowo przed tępieniem, korozją oraz zapewniamy trwałość materiału. W zależności od rodzaju urządzenia warto nanieść odpowiednie środki czyszczące, które usuną wszelkie pozostałości po brudzie. Do konserwacji nożyc do żywopłotu zaleca się użycie rozpuszczalnika. Do konserwacji pił, kos i kosiarek służy Varioclean, który bardzo dobrze usuwa wszelkie, nawet stare zanieczyszczenia z elementów polimerowych i plastikowych. Wystarczy popryskać nim elementy, poczekać 5 minut i wytrzeć je do sucha. Warto również zadbać o osłonę ostrzy, obudowę, koła oraz silnik i akumulator, gdyż zalegające na nich zanieczyszczenia mogą prowadzić do nieprawidłowego funkcjonowania, rdzy lub nawet uszkodzenia sprzętu. Zewnętrzne elementy można czyścić przy użyciu wody i stosownych detergentów. Nie można jednak zapomnieć, aby dokładnie je osuszyć i przechowywać w suchym, przewiewnym pomieszczeniu. 

Serwisowanie i konserwacja urządzeń

Kolejnym etapem, który zapewnia zarówno poprawne działanie, jak i długowieczność ogrodowych urządzeń akumulatorowych jest ich konserwacja, serwisowanie i wymiana zużytych lub uszkodzonych elementów. W przypadku kosiarek, pił czy pilarek najistotniejsza jest kondycja mechanizmów tnących. Intensywna eksploatacja może powodować tępienie i zużywanie się noży, dlatego po każdym koszeniu i wyczyszczeniu urządzenia warto przyjrzeć się ostrzom i ich mocowaniom. Konserwacja urządzeń ogrodniczych polega na usunięciu luzów z mocowań, ostrzeniu noży, zabezpieczeniu ruchomych części olejem do serwisowania sprzętów oraz wymianie uszkodzonych, zardzewiałych, wyszczerbionych i zużytych ostrzy czy śrub na nowe. Można w tym celu użyć Multispray, który świetnie sprawdza się do konserwacji łańcuchów do pił i wszelkich elementów metalowych. Smarami można natomiast dokonać konserwacji przekładni w kosach i nożycach do żywopłotu.

Ważne jest również odpowiednie dbanie o sam akumulator. Należy kontrolować na bieżąco stan baterii, regularnie ładować oraz unikać całkowitego rozładowywania i pozostawiania akumulatora bez ładowania przez długi czas. Niewłaściwe używanie akumulatorów może skutkować częstymi wymianami baterii, co z kolei generuje nieoczekiwane wydatki. Odpowiednie zabiegi konserwacyjne urządzeń ogrodowych zapewniają nie tylko utrzymanie maszyn w stosownej kondycji, ale również ułatwiają ich rozruch w kolejnym sezonie. Warto jednak pamiętać, że serwisowanie sprzętów ogrodowych powinno odbywać się zgodnie z zaleceniami i wskazówkami producenta przy użyciu produktów przeznaczonych do danego typu urządzeń.

Przechowywanie sprzętu

Kluczem do zadbanego sprzętu ogrodowego jest nie tylko regularne czyszczenie obudowy i ostrzy, ale również odpowiednie przechowywanie. W przypadku ogrodowych urządzeń akumulatorowych najistotniejszy jest oczywiście sposób, w jaki sezonujemy baterie oraz przechowujemy sam akumulator. Przed nadejściem zimy zaleca się wyjęcie akumulatora i trzymanie go w pomieszczeniu o odpowiedniej temperaturze z dala od gwoździ, śrub i kluczy, które mogłyby spowodować uszkodzenia mechaniczne. Optymalna temperatura przechowywania akumulatorów to 5-15°C, dlatego należy unikać zimnych garaży oraz wilgotnych pomieszczeń, w których mogłyby one zamarznąć lub nawilgnąć. Jeśli chodzi o sezonowanie baterii, wszystko zależy od typu akumulatora. Baterie litowo-jonowe (Li-Ion) nie mogą być rozładowane do zera, natomiast baterie niklowo-kadmowe (Ni-Cd) i niklowo-manganowe (Ni-Mh) należy przechowywać nienaładowane. Same urządzenia ogrodowe również powinno się przechowywać w przewiewnych i suchych pomieszczeniach o dodatniej temperaturze. 

Komentarze

Bez komentarza w tej chwili!

Zostaw swój komentarz

niedziela poniedziałek wtorek środa czwartek piątek sobota styczeń luty marzec kwiecień maj czerwiec lipiec sierpień wrzesień październik listopad grudzień

Nowa rejestracja konta

Posiadasz już konto?
Zaloguj się lub zresetuj hasło