JAKĄ ROLĘ W PIELĘGNACJI TRAWNIKA ODGRYWAJĄ WERTYKULATORY?

person Wysłane przez: Presta Developer list Kategoria: Informacje comment Komentarz: 0 favorite Trafienie: 196

Każdy właściciel ogrodu marzy o pięknym, bujnym i soczysto zielonym trawniku, który pokryje glebę niczym gęsty, naturalny dywan. Aby móc cieszyć się takim trawnikiem, trzeba najpierw dobrze zapoznać się z zasadami jego pielęgnacji, ponieważ bez niej nie będziemy w stanie osiągnąć oczekiwanych efektów. Murawa wymaga sezonowego powtarzania kilku zabiegów, dzięki którym będzie się rewelacyjnie prezentować, a jej źdźbła będą sprężyste, gęste, mocne i zdrowe. Jednym z takich zabiegów pielęgnacyjnych jest wertykulacja. 

Na czym polega wertykulacja i w jakim celu się ją wykonuje?

Wertykulacja to zabieg polegający na pionowym nacinaniu darni. Do jego przeprowadzenia potrzebne jest specjalne urządzenie nazywane wertykulatorem. Służy ono do napowietrzania i oczyszczania trawnika z mchu, niektórych chwastów oraz warstwy zalegającej na nim starej i obumarłej już trawy, oraz liści. Wertykulatory wyposażone są w długie ostrza, które wbijają się w glebę i tworzą w niej poziome nacięcia (o głębokości od 5 do nawet 45 mm). Takie rowki delikatnie naruszają wierzchnią warstwę ziemi, dzięki czemu staje się ona dobrze spulchniona, a do korzeni trawy zaczyna docierać więcej powietrza, wody i światła. Dzięki temu podlewanie i odżywanie murawy przy pomocy różnorodnych nawozów staje się zdecydowanie bardziej skuteczne, a darń jest stymulowana do szybszego wzrostu. W naszym sklepie dostępne są wertykulatory elektryczne, akumulatorowe i spalinowe.

Z wierzchu murawy usuwana jest warstwa filcu składająca się z zaschniętych źdźbeł, martwych liści i mchu, eliminowane są także wszystkie trawy, które ukorzeniły się zbyt płytko. Zlikwidowanie wierzchniej warstwy filcu doskonale wpływa na kondycję trawnika, ponieważ skutecznie zapobiega rozprzestrzenianiu się na murawie niechcianego mchu. Podczas wertykulacji pozbywamy się także kamieni i kawałków gałęzi zalegających w głębszej warstwie trawy. Jeżeli zaniedbamy regularne wykonywanie tego zabiegu pielęgnacyjnego, nasz trawnik stanie się słaby i będzie narażony na inwazję mchu. Darń, która nie jest wertykulowana, rośnie zdecydowanie wolniej, jest rzadsza i dotkliwiej odczuwa skutki niedoborów wody.

Dlaczego filc zalegający na trawie powinien być usuwany?

Warstwa filcu zalegająca na murawie jest bardzo niekorzystna dla zdrowia trawy. Gruba otulina składająca się z obumarłych liści, zaschniętych źdźbeł trawy i innych składników organicznych sprawia, że do naszego trawnika nie dociera wystarczająca ilość wody, powietrza, światła i niezbędnych do bujnego wzrostu składników odżywczych. Zbita warstwa filcu pokrywająca trawę jest też idealnym środowiskiem, w którym szybko rozwijają się mchy, porosty i chorobotwórcze grzyby. Jeżeli zależy nam na dobrej kondycji i zdrowym wyglądzie murawy, musimy pamiętać o regularnym usuwaniu tej zbitej otuliny.

Kiedy przeprowadzać wertykulację?

Wertykulacja trawnika powinna być wykonywana przynajmniej raz w roku, jednak niektóre trawniki szczególnie te delikatne z dużą ilością kostrzewy mogą wymagać wykonania jej dwukrotnie w ciągu 12 miesięcy. Najlepszym okresem dla tego zabiegu jest wczesna wiosna, gdyż najbardziej spektakularne efekty można uzyskać przy umiarkowanej temperaturze. O tej porze roku trawnik poddany wertykulacji będzie się najszybciej regenerował, ponieważ jest to okres najintensywniejszego wzrostu trawy. Warto przeprowadzić ten zabieg zaraz po pierwszym koszeniu trawy. Wertykulacja będzie najskuteczniejsza, jeśli przed przystąpieniem do tego zabiegu trawa zostanie przycięta na długość około 1 cm. Dzięki temu noże wertykulatora będą miały możliwość dotarcia do filcu znajdującego się pod trawą i ponacinania go. Nie wolno wertykulować darni zimą i podczas suszy. Kolejnym dobrym terminem na wertykujację może być koniec lata albo początek jesieni. Po przeprowadzeniu zabiegu wertykulacji powinniśmy ograniczyć intensywną eksploatację trawnika aż do momentu, gdy powstałe podczas nacinania szczeliny wypełnią się nową trawą.

Komentarze

Bez komentarza w tej chwili!

Zostaw swój komentarz

niedziela poniedziałek wtorek środa czwartek piątek sobota styczeń luty marzec kwiecień maj czerwiec lipiec sierpień wrzesień październik listopad grudzień

Nowa rejestracja konta

Posiadasz już konto?
Zaloguj się lub zresetuj hasło