Jesień w ogrodzie

Jesień w ogrodzie

Jesień to świetny czas na sadzenie, ponieważ zarówno powietrze, jak i gleba są wilgotne, więc ogród nie wymaga podlewania. Okres wzrostu dobiega końca i nadchodzi czas, aby spojrzeć w przyszłość. Teraz jest dobry moment, aby zadbać o rośliny zimozielone i byliny, lub rośliny cebulowe, które zakwitną wiosną. Mimo, że jesień to deszczowy okres, warto sprawdzać glebę co jakiś czas; nowe nasadzenia potrzebują odpowiedniego nawodnienia, by zakorzenić się prawidłowo.

Ze względów ekologicznych warto zachować zdrowy balans w porządkowaniu naszego ogrodu. Opadłe liście zgrab na rabaty lub kompostuj - dzięki temu ich esencja ponownie znajdzie się w glebie. Ponadto pożyteczne owady, na przykład biedronki lub złotooki, z radością znajdą w pozostawionych liściach swój zimowy schron. Jeśli masz sosny, z pewnością nieraz skarżysz się na opadłe igły pokrywające ścieżki i trawnik. Zgrab je na małe stosy i użyj jako ściółki dla roślin zimozielonych i rododendronów.

Niektóre byliny, krzewy i drzewa potrafią przez lato przeistoczyć się w istną dżunglę. Teraz jest czas, by je przerzedzić i kształtować, przyciąć zbędne partie i usunąć martwe. Pozbądź się zarówno bezkształtnych, nieładnych pędów, jak i tych uschniętych. Liście niektórych roślin, na przykład funkii, możesz pozostawić samym sobie - zimą uschną samoistnie. Pamiętaj jednak, że nawet delikatne cięcia mogą wnieść powiew świeżości do Twojego ogrodu i dać Ci poczucie lepszej kontroli nad nim.

Chwasty nie dają nam chwili wytchnienia nawet jesienią - rosną dopóki nie przykryje ich szron i śnieg. Żadne podcinanie niestety na nic się nie zda - najlepszą metodą na pozbycie się niechcianych roślin jest po prostu pielenie. Im częściej to robisz, tym jest to łatwiejsze. Regularne porządkowanie i odchwaszczanie jesienią oznacza mniej pracy wiosną.

Gdy już Twój jesienny ogród i rabaty zostaną uporządkowane, możesz nadać im dodatkowych barw stawiając wokół odporne na deszcz i wiatr donice, lub po prostu zrelaksować się i cieszyć pięknymi jesiennymi momentami w Twoim - uporządkowanym już - ogrodzie.


żródło: fiskars.pl

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium