PIELĘGNACJA OGRODU JESIENIĄ

person Wysłane przez: Stihl list Kategoria: Porady comment Komentarz: 0 favorite Trafienie: 236

DLACZEGO ZBIERANIE LIŚCI JEST TAK WAŻNE?
Kolorowe jesienne liście stanowią ozdobę ogrodów i ulic, zasadniczo nikomu nie przeszkadzając. Jednak jesień przynosi ze sobą zmianę warunków pogodowych. Jest mokro, zimno i wilgotno. Jeżeli dodamy do tego świeżo opadłe liście, to pojawi się poważne niebezpieczeństwo poślizgnięcia. Istnieje wiele sposobów zbierania, a następnie pozbywania się liści.

GDZIE SKŁADOWAĆ ZEBRANE LIŚCIE?
Przede wszystkim zadbaj, aby liście spadające z drzew nie gromadziły się na chodnikach, podjazdach i trawniku, który trzeba regularnie uprzątać.
LIŚCIE Z TRAWNIKA USUWA SIĘ, ABY ZAPEWNIĆ ROŚLINOM WIĘCEJ ŚWIATŁA I POWIETRZA

Opadających liści nigdy nie wolno pozostawiać na trawniku, ponieważ w okresie jesienno-zimowym uniemożliwiają one roślinom uzyskanie wystarczającej ilości światła i powietrza. Pod liśćmi często gromadzi się wilgoć, która sprzyja ich gniciu. Konsekwencją są jasne lub ciemne plamy na trawniku, miejsca, w których trawa nie chce rosnąć lub wzmożony rozrost mchu. Dlatego właśnie zalecamy możliwie regularne usuwanie liści z trawnika. Niezastąpioną pomoc oferują przy tym dmuchawy do liści.

LIŚCIE POD DRZEWAMI I KRZEWAMI

Liście opadające bezpośrednio pod drzewa i krzewy stanowią jednak bardzo żyzny dodatek dla gleby położonej niżej. W takich miejscach liście mogą zalegać nawet na wysokość 15 cm, a po pewnym czasie zamienią się w bardzo wartościową warstwę próchniczą (humus). W ogrodach warzywnych liście chronią wrażliwą glebę przed mrozem i regulują wilgotność podłoża. Należy jednak pamiętać, że rośliny o miękkich pędach, trawy i rośliny zimozielonych nie tolerują okrywy z opadających liści.

GDY LIŚCIE PRZENOSZĄ SIĘ NA DZIAŁKĘ SĄSIADA

Podstawowa zasada polega na tym, że to Ty odpowiadasz za usuwanie liści, które opadają na Twoją działkę. Jeżeli przy granicy Twojej działki rośnie drzewo, z którego opada dużo liści, to najlepiej porozumieć się w tej kwestii z sąsiadem. W przypadku eskalacji sporu do progów sądowych o rozstrzygnięciu decydują indywidualne uwarunkowania. W tej materii nie obowiązują żadne standardowe rozwiązania.

NIEBEZPIECZEŃSTWO POŚLIZGNIĘCIA NA LIŚCIACH

Jesiennych liści nie wolno pozostawiać na ścieżkach, ponieważ nasiąknięte wilgocią szybko stają się śliskie. To niebezpieczne nie tylko dla pieszych i rowerzystów, może pociągnąć za sobą również poważne konsekwencje prawne. Podobnie jak w przypadku śniegu i gołoledzi, właściciele posesji i mieszkańcy są zobowiązani do zapewnienia bezpieczeństwa ruchu na chodnikach przylegających do nieruchomości. Obowiązek ten nie wygasa nawet, jeżeli drzewa rosną na terenie komunalnym lub gminnym albo na działce sąsiada.

JAK PRAWIDŁOWO ZBIERAĆ LIŚCIE? GRABIENIE LIŚCI

Dla właścicieli małych ogrodów grabie są najprostszą i najbardziej opłacalną metodą. Zaletą takiego rozwiązania jest szybka realizacja pracy. Jednak zależnie od ilości liści i wielkości ogrodu grabienie potrafi być bardzo męczące.

ZBIERANIE LIŚCI ZA POMOCĄ KOSIARKI

Do zbierania liści na trawniku można po prostu użyć kosiarki. To optymalny kompromis pomiędzy grabiami a odkurzaczem do liści. Kosiarka zbiera liście do kosza na trawę.

DMUCHAWY: SILNI POMOCNICY

Dmuchawy pozwalają niezawodnie i szybko zebrać dużą ilość liści opadających z drzew. Te potężne, wszechstronne urządzenia są niezwykle poręczne i doskonałe do oczyszczania większych terenów.

ODKURZACZE OGRODOWE

Odkurzacz ogrodowy jest znacznie bardziej ergonomiczny i wygodniejszy niż tradycyjne grabie. Ma jeszcze jedną bardzo poważną zaletę: od razu rozdrabnia liście i gromadzi je w specjalnym worku.

DMUCHAWY I ODKURZACZE OGRODOWE

Szybkie i efektywne porządkowanie terenów przydomowych i działek: wydajne dmuchawy i odkurzacze ogrodowe STIHL. Urządzenia te pozwalają szybko zebrać i rozdrobnić wszystkie liście, które przyniesie na naszą działkę jesienny wiatr.

ODKURZACZE SZYBKO ROZDRABNIAJĄ ODPADY OGRODOWE

Odkurzacz ogrodowy bez problemu zbiera drobne odpady, takie jak liście. Śmieci nie tylko gromadzą się w specjalnym zbiorniku – zanim do niego trafią przechodzą przez specjalny układ tnący. W ten sposób liście i lekkie odpady ogrodowe można praktycznie i szybko rozdrabniać już podczas pracy.

JAK PRAWIDŁOWO UTYLIZOWAĆ LIŚCIE?
UTYLIZACJA MAŁYCH ILOŚCI LIŚCI

Liście nie nadają się do usuwania ich razem z odpadami komunalnymi, jednak mniejsze ilości można wyrzucić do własnego pojemnika na odpady organiczne.

UTYLIZACJA WIĘKSZYCH ILOŚCI LIŚCI

Większe ilości liści z ogrodu można utylizować w kompostowni komunalnej lub gminnej. Liście można również przekazać do punktu utylizacji odpadów. Wiele miast wydaje również specjalne worki lub torby, które są odbierane przez firmy zajmujące się wywozem śmieci. Więcej informacji na ten temat można uzyskać w urzędach komunalnych i gminnych.
utylizacja liści

W TAKI SPOSÓB NIE WOLNO UTYLIZOWAĆ LIŚCI

W lesie Liści nie wolno nigdy wywozić do lasu. Wpływy zewnętrzne mogą łatwo zakłócić wrażliwy leśny ekosystem.
Spalanie Palenie liści jest surowo zabronione, ponieważ powoduje powstawanie szkodliwych dymów i nieprzyjemnych zapachów.

kompostowanie liściROZSĄDNE WYKORZYSTANIE LIŚCI

W różnych miejscach w ogrodzie opadłe liście są przydatne dla przyrody i mają różne zastosowania. Na przykład jesienne liście mogą służyć jako kompost, ochrona przed mrozem lub siedlisko dla małych zwierząt.

LIŚCIE I POKOS JAKO OCHRONA ROŚLIN PRZED MROZEM

Liście można pozostawić, a nawet usypać ich grubą warstwę na rabatach kwiatowych i pod krzakami. Stanowią one dla roślin naturalną ochronę przed mrozem. Strefę korzeni wrażliwych na mróz róż i mieczyków warto okryć na zimę grubą warstwą liści. Gnijące z czasem liście stają się cennym nawozem organicznym.

JESIENNE LIŚCIE NA GRZĄDKĘ WARZYWNĄ

Liście można również zostawić na grządkach warzywnych. W tym przypadku ich warstwa nie powinna być jednak zbyt gruba. Najlepiej najpierw spulchnić glebę na grządkach, z których zostały zebrane plony, a następnie lekko zmieszać liście z podłożem. Przykrycie liści glebą przyspiesza proces ich rozkładu. W ten sposób już jesienią dostarczamy glebie wartościowych składników odżywczych.

LIŚCIE JAKO MIEJSCE ZIMOWANIA MAŁYCH ZWIERZĄT

W razie braku miejsca w kompostowniku liście można bez problemu przechowywać w workach jutowych. Należy jednak pamiętać, że liście muszą być suche, w przeciwnym razie zaczną pleśnieć. Przed odłożeniem do przechowywania liście można rozdrobnić w celu zmniejszenia ich objętości. Przy pierwszym wiosennym koszeniu trawy liście dobrze jest wysypać na trawnik, jako wartościowy nawóz organiczny.

SAMODZIELNA BUDOWA SKRZYNI NA LIŚCIE I KOMPOSTOWNIKA

Oczywiście można również własnoręcznie zbudować w ogrodzie miejsce do przechowywania liści. W tym celu wystarczy wbić cztery drewniane słupki w ziemię i owinąć je siatką drucianą. Do takiej „klatki” wrzuca się liście tworząc tym samym praktyczną stertę nowego kompostu.


Żródło stihl.pl

Komentarze

Bez komentarza w tej chwili!

Zostaw swój komentarz

niedziela poniedziałek wtorek środa czwartek piątek sobota styczeń luty marzec kwiecień maj czerwiec lipiec sierpień wrzesień październik listopad grudzień

Nowa rejestracja konta

Posiadasz już konto?
Zaloguj się lub zresetuj hasło