Trawnik - zielony dywan natury.

Trawnik - zielony dywan natury.

Trawnik - zielony dywan natury

Trawnik jest zielon
ą oazą gwarantującą dobre samopoczucie, stanowi skrawek natury w naszym nowoczesnym stylu życia. Jedna czwarta całej powierzchni lądu na kuli ziemskiej porośnięta jest trawą. Zapobiega ona erozji gleby, chroni przed unoszeniem się kurzu w powietrzu, tłumi hałas, reguluje temperaturę, oczyszcza powietrze. Trawnik składa się ze skupiska niezliczonych pojedynczych źdźbeł trawy, które nie tylko wyglądają świeżo, ale w istocie poprawiają mikroklimat dzięki zdolności do fotosyntezy.
Prawidłowo utrzymywane trawniki zapewniają środowisku naturalnemu wiele korzyści i produkują duże ilości tlenu. Już około 300 m2 powierzchni prawidłowo utrzymanego trawnika w okresie wzrostu jest w stanie każdego dnia dostarczyć tlenu w ilości odpowiadającej dziennemu zapotrzebowaniu czteroosobowej rodziny. Jednakże trawnik to coś więcej niż tylko trawa. Nawet osoby, kt
óre nie są zawodowymi ogrodnikami mogą przy przestrzeganiu kilku ważnych zasad i porad cieszyć się piękną zielenią trawy. W niniejszej broszurze przedstawiamy, jak utrzymywać trawę w doskonałym stanie, a także zdradzamy jak wprowadzić nasze hasło „Radość koszenia” w życie, aby przez długi czas piękny trawnik poprawiał nasze samopoczucie.

Więcej niż zieleń
Trawnik jest jak jeden duży organizm, spełniający r
óżne zadania. Składa się z niezliczonych źdźbeł trawy, z których każde wnosi swój wartościowy wkład w całość, a także stanowi schronienie dla licznych organizmów, znajdujących tu pożywienie i przestrzeń życiową. Zielony dywan z trawy tworzy przytulny klimat w ogrodzie i powiększa go przestrzennie. Zieleń można poczuć wszystkimi zmysłami. Kojący wygląd, zapach świeżo skoszonej trawy, przyjemny chłód pod gołymi stopami. Trawnik trawnikowi nierówny. Darń, w zależności od przeznaczenia trawnika (tereny przydomowe, trawnik w parku, teren wypoczynkowy na basenie, boisko, zieleń na wysepkach drogowych), musi sprostać różnym wymaganiom. Ogród rodzinny służy często za teren do gier i zabaw. Najlepiej gdy porasta go ładna delikatna trawa i gdzieniegdzie pojawiają się stokrotki, lwie paszcze lub koniczyna. Nie ma drugiego takiego gatunku roślin, od którego wymagałoby się tak wiele, jak od różnych gatunków traw. Mimo że stale chodzimy po trawie, to chcemy, by zawsze pięknie wyglądała.

Trawnik składa się z mieszanki r
óżnych traw. Jednak słynne nazwy, takie jak Gärtnerstolz, Wembley, czy też Allzeitgrün nie stworzą wymarzonego trawnika. W zależności od celu przeznaczenia, miejsca i podłoża idealnie do mieszanek nadają się określone rodzaje I gatunki traw. Przykładowo trawa przeznaczona na teren przy domu powinna być odporna na obciążenia i łatwa w utrzymaniu. Nadają się do tego mieszanki składające się z życicy trwałej, wiechliny łąkowej i kostrzewy czerwonej. Wąskolistne życice trwałe rosną szybko i są odporne na deptanie. Szerokolistne wiechliny łąkowe są bardzo odporne na obciążenia i nadają się dobrze do mulczowania. Delikatne kostrzewy czerwone dobrze znoszą niskie koszenie i zacienione miejsca. Życice trwałe rosną szybko i są odporne na deptanie, nie są jednak tak gęste jak bardzo odporne na obciążenia I rosnące wolniej wiechliny łąkowe. Oba rodzaje traw nadają się dobrze do mulczowania. Delikatna kostrzewa czerwona nadaje się do mieszania z innymi trawami I dobrze znosi zacienione miejsca, pod warunkiem, że nie jest stale strzyżona nisko.


Wiosna
Liście traw obumierają zimą. Wiatr zdmuchuje na trawę liście z drzew i krzew
ów. Także opady śniegu mogą zaszkodzić trawie inadać jej smutny, szarobrązowy wygląd. Trawnik czyścimy drobnymi grabiami,odkurzaczem do liści lub odpowiednią kosiarką STIHL. Po wyschnięciu gruntu, ogrzaniu (+10 °C) i rozpoczęciu wzrostu trawy możemy dosiać trawę w ubytkach. Wiosenne nawożenie umożliwi szybki wzrost trawy i jej zazielenienie się, gdy w poprzednim roku w wyniku nieustannego rozdrabniania skoszonej trawy nie pozostało żadnych zapasów substancji odżywczych. Od około połowy kwietnia możemy rozpocząć usuwanie aeratorem obumarłych części roślin oraz dostarczyć do darni powietrze i zrobić miejsce na przyszły przyrost nowej trawy. Obszary z kwiatami lub miejsca porośnięte dzikimi kwiatami kosimy dopiero po zakończeniu kwitnienia, by pozwolić na wysianie się nasion. W tych miejscach nie stosujemy nawozu, by umożliwić przyszłoroczne zakwitnięcie kwiatów.


Lato
Regularnie intensywnie nawadniamy! Najwy
żej dwa razy w tygodniu, lepiej nawet jeden raz, wtedy jednak bardzo obficie (około 20 litrów na m2). Częste podlewanie w małych ilościach „zniszczy“ każdy trawnik! Albo stale rozdrabniamy skoszoną trawę, albo stosujemy letnie nawożenie. W przypadku używania do tych celów kosiarki wielofunkcyjnej STIHL możemy zrezygnować z letniego nawożenia! Na czas upałów trawę zostawiamy dłuższą (około 5 cm) a przy pochmurnej pogodzie kosimy. Wysoką trawę kosimy w kilku etapach, rozpoczynamy od maksymalnej wysokości koszenia i schodzimy coraz niżej. Usuwamy z trawnika chwasty, poprawiamy naruszone miejsca I ewentualne przerwy zasiewamy późnym latem, by trawa w ciepłe jesienne dni mogła jeszcze dobrze urosnąć.


Jesień
Regularnie intensywnie nawadniamy. Możemy zrezygnować z jesiennego nawożenia, gdy używamy kosiarki rozdrabniającej skoszoną trawę. Ostatnie koszenie przed zimą wykonujemy jak najp
óźniej, szczególnie gdy sprzyja temu ładna pogoda. Trawę do przezimowania kosimy na wysokość 3–5 cm. Twarde chwasty usuwamy, sprawdzamy zawartość potasu, fosforu i wapnia w glebie i ewentualnie uzupełniamy. Kwiaty cebulkowe, takie jak krokusy, hiacynty, tulipany wsadzamy tak, by wiosną tworzyły kolorowe wyspy. Przed zimą zbieramy z trawnika jesienne liście, najlepiej kosiarką trawnikową STIHL z funkcją zbierania liści.

 

 

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium