Traktorek ogrodowy jako cenna alternatywa dla kosiarek

Traktorek ogrodowy jako cenna alternatywa dla kosiarek

Traktorki ogrodowe to samojezdne urządzenia koszące wspierające pielęgnację dużych ogrodów, parków miejskich i przestrzeni sportowych pokrytych murawą, takich jak boiska czy pola golfowe. Z kosiarek samobieżnych korzystają zarówno pracownicy służb opiekujących się miejską zielenią, jak i właściciele prywatnych posesji. Czterokołowe traktorki, w przeciwieństwie do kosiarek, mogą pełnić szereg funkcji dodatkowych, usprawniających prace w ogrodzie, sadzie, szklarni i na przydomowym trawniku. Jakie to funkcje? Kiedy zdecydować się na zakup ogrodowego miniciągnika zamiast zwykłej kosiarki?

Przewaga traktorka ogrodowego nad kosiarką

Promienie słońca, zapach skoszonej trawy i satysfakcja z równo przystrzyżonego trawnika – oto, co czyni koszenie trawy jedną z najprzyjemniejszych prac ogrodowych. Co, jednak jeśli do dyspozycji mamy jedynie zwykłą kosiarkę spalinową lub elektryczną, a do skoszenia powyżej 2000m2 trawnika? Czy i wówczas odnajdziemy w tym zadaniu przyjemność? Zapewne zajmie nam to bardzo dużo czasu i będzie kosztowało sporo energii. Wystarczy jednak, że kosiarkę zamienimy na ogrodowy traktorek – możemy wtedy w krótkim czasie oporządzić znacznie większą przestrzeń, siedząc przy tym w wygodnym fotelu za kierownicą.

Przewaga traktorów ogrodowych nad kosiarkami wynika przede wszystkim z większej wydajności ich pracy, a także z możliwości szerszego zastosowania ich w pracach ogrodowych. Wyposażony w przyczepkę traktor może służyć do przewozu ziemi, worków z nawozem, owoców, warzyw, drewna, narzędzi, kamieni na skalniak, kostki brukowej, piasku, skoszonej trawy lub innych ładunków. Jeśli zaopatrzymy się w traktorek posiadający odpowiednie akcesoria, zimą posłuży nam jako pług i piaskarka. Niektóre traktorki posiadają system mulczujący, który rozdrabnia skoszoną trawę i rozprowadza ją równomiernie na gruncie – dzięki temu skoszona trawa wykorzystana zostaje jako nawóz.

Podstawowe parametry traktorków ogrodowych

O wydajności pracy urządzeń koszących decyduje kilka czynników. Do najważniejszych zaliczamy:

  • szerokość koszenia,
  • moc i pojemność silnika,
  • pojemność kosza na trawę.

W przypadku kosiarek elektrycznych/akumulatorowych/spalinowych szerokość koszenia wynosi 33-65 cm, a w traktorkach ogrodowych jest to 80-125 cm. 

Ogrodowe miniciągniki są także dużo mocniejsze i bardziej wytrzymałe od innych przyrządów koszących. Silnik może mieć moc 10-23 KM. Wybierając traktorek ogrodowy zdecydujmy się na taki z regulowaną wysokością koszenia trawy, z dużym zbiornikiem na skoszony materiał. Najlepszym wyborem jest traktorek 2-cylindrowy z hydrostatyczną przekładną i szerokimi oponami dzięki którym nie zagniatają trawy podczas koszenia.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium