Ostrzenie piły łańcuchowej

Ostrzenie piły łańcuchowej

Kiedy trzeba naostrzyć piłę łańcuchową?

Nawet najlepsza piła łańcuchowa z czasem się stępi. Piłę łańcuchową należy naostrzyć wtedy, gdy wystąpi jeden z poniższych objawów:
Piła łańcuchowa nie wcina się w drewno, a cięcie wymaga dociskania pilarki.
Podczas cięcia zamiast grubych wyrzucane są drobne wióry.
Pojawia się dym w rzazie.
Cięcie przebiega tylko w jednym kierunku. Świadczy to o jednostronnym stępieniu zębów tnących lub nierównej długości zębów tnących.
Piła łańcuchowa "terkocze" i "podskakuje" podczas cięcia. W takim przypadku należy sprawdzić odstępy ogranicznika zagłębienia.

Najpierw należy dokładnie wyczyścić piłę łańcuchową, np. rozpuszczalnikiem do żywic STIHL. Należy przy tym dokładnie obejrzeć piłę łańcuchową, czy nie widać na niej śladów uszkodzeń. Uszkodzone lub zużyte części należy od razu wymienić.
Zaznaczyć najkrótszy ząb,  jako ząb odniesienia. Taką długość będą musiały mieć wszystkie pozostałe zęby tnące na pile łańcuchowej. Piłowanie pilnikiem zacząć od tego zęba, a następnie wszystkie pozostałe zęby tnące spiłować na długość naostrzonego zęba odniesienia.
W zależności od podziałki piły łańcuchowej należy dobrać średnicę pilnika okrągłego.

Przed rozpoczęciem ostrzenia należy zaznaczyć np. mazakiem ząb tnący od którego rozpoczynamy ostrzenie. Po dwóch, trzech pociągnięciach pilnika należy sprawdzić stopień zbierania. Równomierne zbieranie materiału oznacza, że ruch pilnikiem wykonywany jest prawidłowo. Jeśli warstwa zaznaczona mazakiem nie jest zbierana równomiernie należy sprawdzić czy pilnik został prawidłowo dobrany i zwrócić uwagę, czy pilnik nie jest prowadzony zbyt wysoko lub zbyt głęboko.
Nie należy używać piły łańcuchowej aż do jej całkowitego stępienia. W trakcie pracy wystarczy zazwyczaj kilka pociągnięć pilnikiem, aby piła łańcuchowa znowu stała się ostra.
Należy zapamiętać liczbę ruchów pilnikiem i na każdym zębie tnącym wykonywać tę samą liczbę ruchów, by w ten sposób zachować taką samą długość wszystkich zębów.
W przypadku stwierdzenia, że zęby tnące w jednym rzędzie są krótsze, niż w drugim rzędzie, po jednej stronie nacisk pilnika musiał być słabszy. Wyrównać długość zębów, wykonując jeden, dwa ruchy pilnikiem po tej stronie gdzie znajdują się dłuższe zęby tnące.

Przydatne linki:
Pilniki
Prowadniki pilnika
Uchwyty prowadnika pilnika FF1

 

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium